„O seară cu GEORGE ENESCU – Eveniment cultural excepțional la Tulcea

 

Primăria Municipiului Tulcea în colaborare cu Centrul Cultural „Jean Bart” și Muzeul Național „George Enescu”, alături de Liceul de Arte „George Georgescu”, organizează un eveniment cultural deosebit, dedicat marelui compozitor român George Enescu. „O seară cu George Enescu” va avea loc joi, 10 aprilie 2025, începând cu ora 18.30, la Teatrul „Jean Bart” din Tulcea, oferind publicului o incursiune în universul muzical și uman al unuia dintre cei mai importanți muzicieni români.

Programul evenimentului include:

  • Concert susținut de Alexandra Amariei (pian) și Sabin Penea (vioară), doi muzicieni remarcabili cu experiență pe scene europene, originari din Tulcea, absolvenți ai Liceului de Arte „George Georgescu”.
  • Proiecție de film: Muzica rănilor de război, un documentar ce explorează rolul lui George Enescu în perioada Primului Război Mondial.
  • Expoziție: George Enescu în vremea marelui război (1914-1918), pusă la dispoziție de Muzeul Național „George Enescu”, prezentând documente de arhivă, fotografii, afișe, manuscrise și articole din presa vremii.

În plus, în zilele premergătoare concertului, cei doi muzicieni vor susține masterclass-uri și workshop-uri cu elevii Liceului de Arte „George Georgescu”, oferind tinerelor talente ocazia de a învăța din experiența unor artiști consacrați.

Program detaliat:
18:30 – Acces public și vernisajul expoziției
19:00 – Proiecția filmului Muzica rănilor de război (50 min). Proiecția oferă o incursiune captivantă în viața și activitatea lui George Enescu în perioada Primului Război Mondial. Documentarul surprinde implicarea sa activă în sprijinul soldaților și al celor afectați de război, demonstrând puterea muzicii de a alina suferința și de a inspira speranță.
19:50 – Pauză de socializare și vizitarea expoziției. Expoziția  prezintă activitatea muzicală susținută de George Enescu în perioada 1914-1918, prin prisma documentelor din arhiva Muzeului Național ”George Enescu”: fotografii, afișe, programe de concert, manuscrise, articole de presă, pagini de corespondență. În mijlocul bătăliilor sângeroase și al evenimentelor tragice, George Enescu împreună cu alți artiști români a încercat să aline suferințele soldaților, orfanilor și văduvelor de război, cântând nu doar în sălile obișnuite, ci și în locuri inedite, pe front sau în spitalele pentru răniți. Expoziția este realizată de Muzeul Național „George Enescu”
20:10 – Concert Alexandra Amariei (pian) și Sabin Penea (vioară). Concertul aduce pe scenă două personalități artistice de excepție, originare din Tulcea. Repertoriul serii va include lucrări semnate de George Enescu și alți compozitori clasici, interpretate cu măiestrie de acești artiști apreciați pe plan internațional.

Intrarea este liberă, iar accesul publicului se va face începând cu ora 18:30.

Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Tulcea și Centrul Cultural „Jean Bart”, în parteneriat cu Muzeul Național „George Enescu” și Liceul de Arte „George Georgescu”.

Vă așteptăm să descoperim împreună moștenirea culturală a marelui compozitor George Enescu, într-o seară dedicată muzicii, istoriei și artei!

 Evenimentul se bucură de sprijinul PopCola.

 

Primăria municipiului Tulcea

 

 

+ There are no comments

Add yours